Profesjonalna strona internetowa w branży B2B

W mojej pracy często spotkam się ze zdaniem właścicieli firm działających w branży B2B, że posiadanie strony internetowej jest dla nich mało istotne lub zbędne. Zazwyczaj przedsiębiorstwa te pozyskują klientów poza internetem, najczęściej poprzez budowanie relacji osobistych. Uważam, że takie podejście sprawia, że firmy dużo tracą.

Cele posiadania strony www

W branży B2B funkcją strony internetowej jest budowanie wizerunku firmy, wsparcie wiarygodności przedstawicieli handlowych i działu sprzedaży. Informacja o istnieniu firmy i obszarach jej działalności musi znaleźć się w internecie – i to nie na bezpłatnych stronach dawnych książek telefonicznych, ale w sposób profesjonalny oraz zgodny z firmowym wizerunkiem przedsiębiorstwa. Funkcję książek telefonicznych, z których korzystała kiedyś spora grupa właścicieli firm, przejęły wyszukiwarki internetowe, a bez obecności w najpopularniejszej z nich – Google – można zapomnieć o skutecznym rozwoju biznesu.

Budowa profesjonalnego wizerunku

Serwis internetowy firmy z branży B2B zazwyczaj bywa mało rozbudowany. Przekłada się to na mniejszą liczbę funkcjonalności, co z kolei ma związek z relatywnie niższą ceną produkcji strony www niż np. serwisu ukierunkowanego na klienta indywidualnego. Elementy, jakie muszą znaleźć się na stronie to: informacja o zakresie działalności firmy, jej oferta oraz kontakt. Aby budować wiarygodny wizerunek eksperta, na stronie powinny zostać umieszczone prezentacje ekspertów firmowych, lista klientów lub kontrahentów, uzyskane referencje. Bardzo dobrze sprawdzają się prezentacje zrealizowanych projektów i case study – przykłady rozwiązań konkretnych problemów, jakie wprowadziła firma u swoich klientów. (Tutaj ważne jest, by uzyskać zgodę swojego klienta na taką publikację). Warto też pomóc swoim kontrahentom i umieścić w firmowym serwisie katalog produktów oraz pliki do pobrania ważne w codziennej współpracy.

Usprawnienie obsługi klienta

Przy wdrażaniu nowej strony internetowej warto rozważyć dodatkowe funkcjonalności serwisu internetowego, które nieco wykraczają poza standardową stronę www. W prosty sposób można przygotowywać moduł do składania i zarządzania zapytaniami lub zamówieniami. Poprawi to obsługę klienta, zniweluje część błędów, jakie zazwyczaj występują przy zamówieniach telefonicznych czy składanych za pomocą poczty elektronicznej, a w mniej nowoczesnych firmach za pomocą faksu.

Przykłady serwisów w branży B2B

Zapraszam do zapoznania się z przykładami serwisów zrealizowanych dla firm branż B2B:

  1. Producent karboksymetolocelulozy – strona z systemem do składania zamówień.
  2. Producent klejów do tapet – strona z systemem do składania zamówień.
  3. Producent grzejników – strona z modułem do składania zamówień i obsługi dystrybutorów.

 

 

Sprawdź moje referencjezobacz
Ostatnio dodane
Moi Klienci