Outsourcing usług marketingowych, czyli dlaczego warto zdać się na innych - Doradztwo biznesowe i marketing internetowy | Magdalena Leszczyńska - Managerka.com
Publikacje

Outsourcing usług marketingowych, czyli dlaczego warto zdać się na innych

outsouricing usług marketingowych

Prowadząc firmę jej właściciel musi zarządzać wieloma aspektami jej działania. Zdarza się, szczególnie w mniejszych firmach, że właściciel wykonuje czynności operacyjne i nie ma czasu na profesjonalne budowanie wizerunku i prowadzenie regularnych działań marketingowych. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych.

Ten termin pochodzi z języka angielskiego (outside-resource-using) i oznacza wydzielanie ze struktury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa wybranych funkcji oraz przekazywanie ich do wykonania podmiotom zewnętrznym. Do dziś cytowane są słowa, które wypowiedział Henry Ford i które można traktować jako definicję outsourcingu: Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my.

Outsourcing marketingu

Czemu służy outsourcing marketingu? Pozwala on na uruchomienie lub optymalizację działań marketingowych, lepsze wykorzystanie budżetu marketingowego, a także uzyskać lepszy dostęp do ekspertów z zakresu marketingu.

Zlecenie zadań osobom niezatrudnionym w przedsiębiorstwie pozwala skoncentrować procesy zarządcze w firmie na jej zasadniczych celach biznesowych. Możliwe jest wykorzystanie kluczowych kompetencji organizacji oraz zwiększenie elastyczności struktury przedsiębiorstwa, tzn. szybkości działania, skuteczności firmy, efektywności i jej reakcji w odpowiedzi na postępujące zmiany otoczenia rynkowego.

Usługi outsourcingowe to tak naprawdę wielkie wsparcie dla firm z każdej branży. Coraz więcej osób zleca zewnętrznym podmiotom wszelkie działania związane z promowaniem marki. Inwestycja w narzędzie, jakim jest outsourcing marketingu, naprawdę się opłaca. Korzystając z usług zewnętrznych specjalistów, można zyskać profesjonalne działania marketingowe i zyskać dostęp do eksperta z zakresu marketingu na poziomie marketing managera bez konieczności zatrudniania go.

Rodzaje zadań w outsourcingu usług marketingowych

Outsourcing usług marketingowych może opierać się na zatrudnianiu podmiotów z zewnątrz, które mają pomóc w różnych obszarach marketingowych. Poczynając od zaplanowania strategii marketingowej, opracowanie materiałów wizerunkowych (ulotki, wizytówki, oferty, prezentacje), opracowania akcji promocyjnych, wydarzeń specjalnych (np. dni otwarte, targi, eventy branżowe), po regularnie prowadzone działania promocyjne w internecie i poza nim, działania public relations czy tworzenie nowych produktów i usług.

To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba utrzymywać w firmie stanowiska pracy i ponosić związanych z tym kosztów. Zarazem można skutecznie wypromować markę i osiągnąć wyższy poziom działań biznesowych.

Outsourcing marketingu przyjmuje postać współpracy z jedną firmą outsourcingową, która wykonuje wszelkie działania związane z marketingiem. Można tu wymienić kreowanie wizerunku marki poprzez portale społecznościowe oraz tworzenie starannie przemyślanych, kompleksowych strategii promocyjnych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a o części z nich wspominano wcześniej – nie trzeba nikogo zatrudniać na pełen etat, można zrezygnować z własnego działu marketingu, którego istnienie przestaje być uzasadnione. Niewątpliwym plusem jest uzyskanie profesjonalnych efektów i spójność prowadzonego marketingu.

Profesjonalista weźmie sprawy w swoje ręce

Reasumując, zaletami outsourcingu marketingowego jest przede wszystkim uzyskanie dostępu do zasobów, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje – w tym specjalistycznej wiedzy marketingowej. Ponadto zlecenie realizacji określonych działań czy wykonania usług podmiotom zewnętrznym i innym firmom daje możliwość skoncentrowania się na kluczowych kompetencjach przedsiębiorstwa. Taka optymalizacja działań jest podstawą wypracowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Atutem wykorzystywania outsourcingu usług marketingowych jest też wyraźne obniżenie kosztów operacyjnych firmy i ich efektywna kontrola, a także zainicjowanie dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa i przyspieszenie pojawienia się korzyści, w tym pozyskania nowych klientów.

Powierzając działania marketingowe zewnętrznym specjalistom, przedsiębiorstwo może skupić swoje zasoby na głównych obszarach działania firmy. To bardzo kreatywny sposób na dynamiczny rozwój biznesu. Skorzystanie z usług profesjonalnego eksperta z zakresu marketingu bez zatrudniania go na etat, ma też inne korzyści – oznacza nie tylko perfekcyjną realizację powierzonych mu zadań, ale i niższe koszty. Taka forma współpracy jest dużo bardziej elastyczna i wygodna. W efekcie możliwy jest rozwój firmy, a także poprawa jej wizerunku. To wszystko sprawia, że warto skorzystać z usług outsourcingu usług marketingowych.

Tagi: , , ,
Avatar