Strona www dla małego biznesu, czyli jak rozmawiać z agencją interaktywną

Dane Google’a mówią, że aż 92% polskich przedsiębiorców korzysta z internetu, natomiast zaledwie 54% polskich firm ma stronę internetową. Przedsiębiorstwa te docierają do ponad 19 milionów internautów. Jest więc o co walczyć. Jak przygotować stronę internetową?

Jak rozmawiać z agencją interaktywną? Co trzeba przygotować, zanim umówimy się na spotkanie z wykonawcą www?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

– jak rozmawiać z agencją interaktywną o zaprojektowaniu i stworzeniu strony www,

– jak przygotować materiały do strony www,

– co powinna zawierać dobra i skuteczna strona www.

MODEL BIZNESOWY

Agencja interaktywna będzie zadawać pytania związane z Twoim biznesem. Ciekawić ją będzie to, w jaki sposób pozyskujesz klientów, jak promowałeś firmę do tej pory i jakie były tego efekty. Strona internetowa to narzędzie biznesowe: ma wspierać generowanie twojego zysku bezpośrednio, jak w przypadku sklepu internetowego, lub pośrednio, w przypadku innych form działalności. Nawet te firmy, które pozyskują klientów tylko z polecenia w bardzo specyficznych branżach, np. budowa konstrukcji stalowych, powinny mieć własny serwis www, by móc budować swój wizerunek, prezentować swoje projekty i referencje. Zastanów się też, co wyróżnia Twój produkt lub usługę, czy dajesz swoim klientom więcej niż inni i jak można to podkreślić.

PO PIERWSZE – CEL SERWISU

Zastanów się, co chcesz, by uczynił użytkownik na Twojej stronie. Powinno to wspierać rozwój biznesu. Najczęstsze akcje to:

 1. dokonanie zakupu (sklepy internetowe),
 2. złożenie zamówienia,
 3. złożenie zapytania,
 4. zapis na newsletter,
 5. pobranie pliku (katalogu, oferty),
 6. zapoznanie się z treścią artykułu,
 7. wypełnienie ankiety.

Ważne: każda z tych akcji powinna zostać później zdefiniowana w statystykach serwisu jako konwersja. Można od razu poprosić agencję o zdefiniowanie tych celów w Google Analytics.

TERMIN WYKONANIA SERWISU

Czy potrzebujesz strony szybko z jakiegoś istotnego powodu? Jeśli chcesz wziąć udział w targach, wprowadzasz nowy produkt na rynek, planujesz akcję promocyjną lub inne ważne wydarzenie, strona powinna być gotowa ok. 2 tygodnie wcześniej przed rozpoczęciem tych działań. Będzie jeszcze chwila na ewentualne poprawki lub uzupełnienie informacji. Planowanie udziału w istotnych wydarzeniach branżowych to istotne kwestie, dlatego koniecznie poinformuj o ich terminach agencję.

ANALIZA KONKURENCJI

Warto rzucić okiem na serwisy internetowe konkurencji. Zanotować sobie, co się nam na ich stronie podoba, bo może to posłużyć za inspirację. Często wystarczy stworzyć stronę tylko trochę lepszą: ładniejszą i wygodniejszą w obsłudze, by klientom było łatwiej pozyskiwać informacje lub składać zamówienia oraz korzystać z usług właśnie Twojej firmy. Przygotuj listę stron konkurencji.

KLIENCI

Pamiętaj, że serwis internetowy Twojej firmy powinien być przyjazny i podobać się przede wszystkim użytkownikom Twojej strony (a nie tylko Tobie). Zastanów się, jakie cechy mają Twoi klienci, co ich wyróżnia i co może im się podobać. Pomocne będą tu kryteria demograficzne: wiek, płeć, poziom wykształcenia, zainteresowania czy prowadzony styl życia. Odpowiedz sobie na pytanie, po co Twoi potencjalni klienci będą wchodzić na Twoja stronę i jak im to najprościej umożliwić.

STRUKTURA SERWISU

Zastanów się, jakie według Ciebie powinny być zakładki na stronie – pozycje w nawigacji (menu). Wczuj się w swojego klienta. Najczęściej najważniejsza jest dla niego Twoja oferta: zakres usług oraz cennik. Istotne są też referencje i informacje potwierdzające wiarygodność twojej firmy.

Najczęściej spotkane zakładki to:

 1. O nas,
 2. Oferta/Produkty,
 3. Referencje,
 4. Aktualności,
 5. Kontakt.

Agencja powinna zaproponować Ci najbardziej optymalne rozłożenie informacji na stronie głównej i zarekomendować elementy w menu.

SZATA GRAFICZNA

Zastanów się, jak chcesz, by wyglądała Twoja strona. Czy ma być prosta, elegancka, wesoła, poważna, nowoczesna, czy też tradycyjna? Jaka jest Twoja firma i jakich chcesz przyciągnąć klientów? Agencja zapyta Cię o to, czy może w Twoim projekcie zastosować gotowy szablon graficzny, czy jednak ma powstać indywidualny projekt. Opcja z gotowym szablonem będzie oczywiście odczuwalnie tańsza.

Przy produkcji większych serwisów www najpierw powstaje makieta – klikalny schemat strony www pokazujący rozłożenie poszczególnych elementów na stronie głównej i podstronach oraz nawigację w serwisie na najważniejszych rodzajach podstron. Przy mniejszych serwisach www można narysować taki schemat (strony głównej i podstrony), który pomoże grafikowi przygotować projekt graficzny.

Do projektu graficznego programiści dorabiają część techniczną. Kluczowa jest zatem finalizacja przygotowania szaty graficznej, wtedy prace nad technicznymi aspektami strony będą mogły być sprawnie prowadzone. Jest to element, w który klienci ingerują najczęściej, często już po zaakceptowaniu projektu, co przysparza trudności twórcom strony.

MATERIAŁY

Teraz część, która zazwyczaj sprawia klientom agencji interaktywnych największy problem: przygotowanie materiałów. Aby zbudować stronę www, potrzebne są: logo, teksty, zdjęcia, grafiki, filmy. Trzeba mieć sprecyzowane procesy biznesowe, by np. było wiadomo, na jaki adres e-mail mają spływać zapytania ofertowe. Przygotuj te materiały zawczasu. Przeważnie jest to kwestia, która obok poprawek najbardziej opóźnia oddanie strony do użytku.

Przygotuj listę gotowych materiałów oraz tego, czego Ci brakuje. Przykładową listę prezentuje ilustracja 1.

Ilustracja 1. Lista materiałów

1. logotyp,
2. company identity – firmowa czcionka, kolory, papier firmowy
3. teksty – opisy produktów i usług, zespołu, misja, wizja, wartości
4. zdjęcia produktów, zespołu, zeskanowane referencje, logotypy klientów
5. brand hero – maskotka firmowa (jak np. Mały Głód czy ludzik Michelin)
6. filmy prezentujące produkt lub obrazujące usługę, wypowiedzi ekspertów,
7. dane kontaktowe i rejestrowe do zakładki Kontakt, nazwiska, stanowiska, numery telefonów i adresy e-mail poszczególnych osób do kontaktu
8. artykuły na bloga czy do bazy wiedzy

PRZYGOTOWANIE TEKSTÓW

Pisząc teksty na stronę www, warto przygotować i mieć przed oczami frazy, które wpisują użytkownicy w wyszukiwarkę, szukając Twojej firmy w internecie. Jeśli masz już stronę i przygotowujesz nową, jest to stosunkowo proste do odnalezienia – sprawdzasz w statystykach serwisu, jakie frazy miały niższy współczynnik odrzuceń (w Google Analytics jest to zakładka Źródła ruchu/wyszukiwanie bezpłatne). Jeśli nie masz takich danych, poproś agencję, by sprawdziła w narzędziach Google’a najpopularniejsze hasła z Twojej branży. Wybrane frazy powinny być zawarte w tekstach opracowanych do serwisu www.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz wysyłać newsletter do swoich klientów, powinni oni mieć na Twojej stronie możliwość dokonania subskrypcji. Adresy zbierane za pomocą strony www powinny być gromadzone w bazie danych zintegrowanej z systemem do e-mail marketingu. Zastanów się, czy będziesz mieć jedną edycję newslettera do jednej grupy odbiorców, czy więcej, np. do klientów i do partnerów. W takim przypadku trzeba będzie przygotować osobne „szufladki” dla adresów partnerów i klientów. Mechanizm zapisu na newsletter powinien być skonstruowany tak, żeby użytkownik jednoznacznie wyraził zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną, należy więc wysyłać e-mail do klienta z prośbą o potwierdzenie subskrypcji (tzw. model double opt-in).

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Jeśli Twoja grupa docelowa korzysta z mediów społecznościowych, warto zintegrować z stronę z social mediami i umożliwić w nich prostą prezentację treści z serwisu www. Instaluje się wtedy na stronie dodatki typu plugin „Lubię to” Facebooka, mechanizmy publikacji treści na Wykop.pl czy Twitterze. Ważne jest, aby można było taką treść łatwo przesłać do znajomego.

STRONA WWW A URZĄDZENIA MOBILNE

Czy Twoi klienci korzystają z urządzeń mobilnych? To szybko rosnący trend w Polsce i na świecie. Mobilna wersja strony może być w krótkim czasie potrzebna. Jednak nie należy tego zbytnio mitologizować, bo wersja strony na urządzenia przenośne będzie odczuwalnie droższa.

INTEGRACJA Z INNYMI SYSTEMAMI INFORMATYCZNYMI

Czy w Twojej firmie korzystacie z innych programów związanych z obsługą klienta (CRM), systemami ofertowymi, które powinny być połączone ze stroną www? Jeśli już to robicie lub planujecie to zrobić w przyszłości, to jest to ważna informacja dla agencji interaktywnej. Przeważnie taka integracja będzie droższym elementem przygotowania serwisu. Natomiast jeśli planujesz tego rodzaju działania wdrożyć w życie w przyszłości, programiści zostawią „zaślepkę” w systemie serwisu umożliwiającą przyłączenie innych systemów później.

GOTOWA STRONA WWW – CO TO ZNACZY?

Zbliża się koniec projektu. Strona za chwilę będzie gotowa. Co to znaczy? W którym momencie można określić, że została wykonana, a faktura powinna zostać zapłacona? Należy to wszystko ustalić z agencją w momencie składania zamówienia. Stronę www można bowiem rozwijać w nieskończoność. Ważne jest natomiast, by w umowie był określony koniec produkcji strony i wskaźniki sukcesu. Mogą nimi być:

 • wykonanie serwisu zgodnie ze specyfikacją techniczną,
 • przeniesienie strony na docelowy serwer i jej publikacja,
 • umieszczenie w serwisie wszystkich materiałów: tekstów, zdjęć, grafik,
 • przekazanie klientowi loginów do panelu administracyjnego strony,
 • wszystkie powyższe.

Ilustracja 2. Elementy prawidłowo zaprojektowanej i wdrożonej strony www

Dobra strona www powinna:

 • mieć system zarządzania treścią (CMS),
 • być zoptymalizowana pod pozycjonowanie,
 • mieć zainstalowany system do generowania statystyk (np. Google Analytics),
 • zawierać informację o polityce cookies,
 • być przejrzysta i użyteczna dla odbiorców,
 • być zbudowana zgodnie z celem biznesowym, czyli prowadzić klienta do wykonania pożądanych czynności: nawiązania kontaktu, dokonania zakupu itp.

TO NIE JEST TWÓJ PIERWSZY RAZ?

Jeśli tworzysz kolejną stronę, masz mnóstwo informacji, które będą istotne do budowy nowego serwisu. Należy przeanalizować statystyki starej strony pod kątem źródeł odwiedzin, odbiorców, używanych przez nich urządzeń i systemów operacyjnych. Sprawdź, które treści w Twoim starym serwisie były najbardziej atrakcyjne dla użytkowników i czego klienci szukali na www. Te elementy będzie trzeba uwzględnić w nowym serwisie i mocniej je wyeksponować.

BUDŻET, CZYLI ILE WYDAĆ NA STRONĘ?

Prawidłowa odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: „To zależy”. Koszt przygotowania strony jest uzależniony od funkcjonalności, jakie mają się na niej znaleźć, liczby wersji językowych, wersji mobilnej strony, szaty graficznej (czy będzie to gotowy szablon, czy projekt dedykowany), integracji z innymi systemami i… liczby poprawek zgłaszanych przez klienta. (Zdradzę małą branżową tajemnicę: agencje mają pewien „współczynnik trudnego klienta”, który może znacząco podwyższać cenę finalną. Naprawdę warto się przygotować i wiedzieć, czego się chce. To znacząco obniża cenę wykonania projektu.)

Wiadomo też, że ceny w większych miastach przeważnie będą wyższe, a strony robione przez doświadczone i znane agencje zapewne droższe. Natomiast strona www zrobiona przez przysłowiowego „syna szwagra” zazwyczaj jest niezwykle tania, ale już po kilku miesiącach jej użytkowania wiadomo dlaczego…

Najlepiej znaleźć „złoty środek”. Firmę, która projektuje strony www oraz zajmuje się e-marketingiem. Wiedza biznesowa i marketingowa agencji pomoże przygotować serwis, który będzie nie tylko dobrze napisany od strony programistycznej (to na pewno umie zrobić student informatyki), lecz także zoptymalizowany pod kątem procesów biznesowych i działań promocyjnych prowadzonych w internecie (takiej wiedzy już student może nie posiadać). Pozwoli Ci to zaoszczędzić środki wydawane np. na poprawki, pozycjonowanie strony czy przygotowywanie skomplikowanych stron docelowych do kampanii. Pamiętaj też o magicznym trójkącie: czas-jakość-cena. Rzeczy wysokiej jakości i wykonane szybko będą drogie, rzeczy zrobione wolno i drogo będą miały większą szansę być wysokiej jakości. Niestety nie jest możliwe uzyskanie niskiej ceny, wysokiej jakości i szybkiej realizacji projektu jednocześnie.

MAMY STRONĘ WWW – CO DALEJ?

Strona internetowa ma wspierać Twój biznes. Ważne jest, aby była ona łatwa do znalezienia w wyszukiwarkach, szczególnie w Google’u. Kluczowe jest, oprócz odpowiedniej konstrukcji strony, jej regularne aktualizowanie: dodawanie wpisów na blogu czy artykułów, dodawanie aktualności, nowych produktów, referencji, wykonanych projektów, informacji z życia firmy. Warto wyznaczyć osobę, która będzie za to odpowiedzialna. Można to też zlecić agencji, która w ramach współpracy ryczałtowej będzie aktualizować Twój serwis www.

Ilustracja 3.

Elementy, które poza wykonaniem serwisu www można zlecić agencji interaktywnej

1. projekt logotypu i materiałów firmowych (CI)
2. produkcję bannerów flash
3. organizację sesji zdjęciowej
4. dobór programu do wysyłki newslettera
5. prowadzenie bloga i aktualizację serwisu www
6. prowadzenie działań w mediach społecznościowych
7. analizę statystyk strony www
8. pozycjonowanie serwisu www
9. promocję serwisu, np. poprzez Google AdWords
10. promocję serwisu na portalach internetowych

 

Artykuł został opublikowany w specjalnym numerze magazynu Marketer+”„Skuteczny marketing dla małej i średniej firmy” 11/2013r.

 

Sprawdź moje referencjezobacz
Ostatnio dodane
Moi Klienci