Jak sprawdzać kampanię AdWords

Nowi klienci korzystający z promocji w Google AdWords chcą mieć pewność, że kampania wystartowała i że poprawnie się wyświetla. Jak to sprawdzić?

Wgląd w kampanię

Nawet jeśli kampanię AdWords prowadzi agencja, klient powinien mieć dostęp do wglądu w kampanię. Jest to dobre rozwiązanie dla klientów, którzy mają minimum średnią wiedzę o marketingu internetowym i potrafią odczytać dane z kampanii. Kampanię można przeglądać po zalogowaniu na konto AdWords.Logowanie_AdWords

Słowa kluczowe

Klienci nagminnie sprawdzają wyświetlanie swojej reklamy poprzez wpisywanie w wyszukiwarkę Google słów kluczowych. To ogromny błąd! Takie działanie zaburza wyniki kampanii, obniżając jej współczynnik jakości. Wyświetlenia te nie są obiektywne, tzn. nie oddają stanu kampanii ze względu na personalizację wyników wyświetlanych użytkownikom przez Google. Jeśli klient sprawdza kampanię w ten sposób regularnie, może spowodować całkowite zaprzestanie wyświetlania mu reklam – system Google wykrywa adres IP komputera i przestaje pokazywać reklamy, które przypuszczalnie nie interesują użytkownika. Nie zawsze też słowa kluczowe, które wpisuje w klient, są frazami użytymi w kampanii.

Narzędzie podglądu reklam

Google przygotowało narzędzie od podglądu i diagnostyki reklam oraz słów kluczowych. Jest ono dostępne po zalogowaniu na konto AdWords.

Oto krótka instrukcja, jak z niego korzystać:
Krok 1: Wybór narzędzia

AdWords_podglad_reklam

Krok 2: Wpisanie słowa kluczowego

AdWords_podglad_reklam_slowo

Krok 3: Sprawdzenie stanu słowa kluczowego i wyświetlania reklamy

AdWords_stanreklamy

Narzędzie pokazuje stan słowa kluczowego w czasie rzeczywistym.

Dlaczego nie widzę mojej reklamy?

Powody, dla których reklama nie jest widoczna, mogą być następujące:

 1. Zbyt niski budżet dzienny

  Reklamy są wyświetlane tak długo, na ile starcza budżetu. Jeśli jest ustawione wykorzystywanie budżetu przez cały dzień, to system wyświetla reklamę co któreś wywołanie słowa kluczowego.

 2. Harmonogram wyświetlania reklam

  Może być tak, ze kampania ma ustawiony harmonogram np. na wyświetlanie reklam w godzinach roboczych, od poniedziałku do piątku. W takim przypadku poza tymi godzinami reklama nie będzie widoczna.

 3. Sprawdzanie konta AdWords

  Google co jakiś czas sprawdza konta AdWords pod kątem danych rozliczeniowych oraz bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wyświetlanie reklam może być czasowo wstrzymane.

 4. Kierowanie na lokalizację

  Funkcja pozwala wybrać kraje, regiony i języki kampanii. Reklamy będą zazwyczaj wyświetlane użytkownikom znajdującym się w wybranych lokalizacjach oraz tym, którzy wybrali w swoich ustawieniach jeden ze wskazanych w kampanii języków. Jeśli klient znajduje się poza obszarem, na który kierowana jest reklama, nie zobaczy reklamy na swoim ekranie.

 5. Jakość słów kluczowych

  Może się okazać, że słowa kluczowe nie są wyświetlane ze względu na niski współczynnik jakości. Oznacza to, że należy zweryfikować stronę docelową kampanii: sprawdzić ją pod kątem treści i dopasowania do danego słowa kluczowego.

Zamów kampanię AdWords dla swojej firmy tutaj!

Sprawdź moje referencjezobacz
Ostatnio dodane
Moi Klienci