Jakie są zalety e-mail marketingu?

Jak wynika z badań firmy Gemius, aż 98% wszystkich przedsiębiorstw, które promują się w internecie, wykorzystuje do tego pocztę elektroniczną.
E-mail marketing jest doskonałym narzędziem komunikacji z odbiorcami, umożliwia budowanie pozytywnego wizerunku firmy, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami oraz wzbudzenie zainteresowania naszymi produktami i usługami.

Małe i średnie firmy zdecydowanie powinny rozważać wprowadzenie strategii e-mail marketingowej , ponieważ dzięki nim mają możliwość dotarcia ze swoim przekazem do ogromnej liczby potencjalnych klientów za jednym razem.

Przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają tak dużego budżetu marketingowego jak międzynarodowe korporacje, dlatego ogromnym plusem przyjęcia takiej strategii są niskie koszty wysyłki mailowej, przy jednoczesnym generowaniu dochodów. Według DMA średni zwrot z inwestycji sięga nawet 3800%! Oznacza to, że każda zainwestowana złotówka to 38 zł zysku dla przedsiębiorstwa. To nie jedyne zalety e-mail marketingu, przyjrzyjmy się im szczegółowo.

  1. Szybkość realizacji kampanii

Natychmiastowa wysyłka pozwala na komunikowanie odbiorcom aktualnych treści oraz szybkie reagowanie na bieżące okoliczności. Równie szybko możemy dokonać analizy kampanii – wiemy, ile osób odczytało wiadomość oraz kliknęło w przesłane linki. Działania odbiorców pozwalają na dokładniejsze poznanie ich oczekiwań i zainteresowań, co pozwala na optymalne przygotowanie kolejnych wysłanych wiadomości. Informacje na temat preferencji odbiorców są szczególnie cenne dla małych firm, kiedy dopiero prowadzą rozeznanie na rynku i chcą lepiej poznać oraz posegmentować grupę docelową.

  1. Segmentacja odbiorców

Kolejną zaletą jest personalizacja treści, które wysyłamy do odbiorców. Segmentacja bazy pozwala na dostosowanie przekazu do profilu odbiorcy oraz jego potrzeb. Dystrybucja informacji do określonej grupy odbiorców może być zdefiniowana na podstawie danych demograficznych, co umożliwia nam komunikowanie oferty np. do kobiet mieszkających tylko w województwie małopolskim. Im bardziej trafny i interesujący komunikat, tym większe szanse na konwersję i realizację celu danej kampanii.

  1. Dialog z odbiorcami

W e-mail marketingu bardzo ważna jest komunikacja obustronna. Jeżeli potencjalnego klienta zainteresuje dany produkt, to będzie szukał dokładniejszych informacji na stronie internetowej, bądź sam zada pytanie odnośnie oferty. Dobrym rozwiązaniem jest także zamieszczenie prostego widgetu czy krótkiej ankiety, która pozwoli na uzyskanie większej ilości informacji na temat potrzeb użytkownika.

  1. Niewielki koszt kampanii

E-mail marketing jest stosunkowo niedrogim kanałem komunikacji z klientami. Cena sprowadza się jedynie do programu obsługującego wysyłkę mailową oraz ewentualny zakup bazy odbiorców. Często dostępne są atrakcyjne i responsywne szablony graficzne, które znacznie ułatwiają przygotowanie maila bez konieczności angażowania grafika.

  1. Mobilność

Aż 74% posiadaczy smartfonów używa ich do sprawdzania poczty elektronicznej. To daje nam ogromne pole do popisu, szczególnie przy dynamicznie rosnącym rynku mobile. Obecnie responsywny szablon, prosta grafika, minimalna ilość treści i widoczne CTA mogą przybliżyć nas do osiągnięcia celów sprzedażowych. Statystyki mówią same za siebie, ponieważ aż 81% kupujących przez smartfony robi to spontanicznie.

Sprawdź moje referencjezobacz
Ostatnio dodane
Moi Klienci