Jak przenieść biznes do internetu

Epidemia koronawirusa i czas kwarantanny pokazały, że to co mamy nie jest nam dane raz na zawsze. Jak mawiał klasyk: jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Jak dopasować swój biznes do aktualnej sytuacji? Jak poradzić sobie z ograniczeniami w przemieszczaniu się, utrudnieniach w osobistym świadczeniu usług? Odpowiedzią jest przeniesienie swojego biznesu do internetu.

W świecie online można zaistnieć na wiele sposobów. Poniżej przedstawiam kilka z nich, które wymagają różnych poziomów zaangażowania ze strony właściciela firmy, i różnych budżetów.

Firmowa strona internetowa

W Polsce, mimo XXI wieku, jedna trzecia przedsiębiorstw nie ma firmowej witryny internetowej (badania Eurostatu). Tymczasem firmowa strona internetowa to podstawa w wirtualnym świecie biznesu. Aby przygotować skuteczną stronę internetową, potrzeba ok. 4-8 tygodni (przy skorzystaniu z usług agencji, a nie szwagra lub syna – studenta informatyki ;-)) i pewien budżet (od ok. 3 tys. zł). Aż tyle. I tylko tyle.

Aby powstała dobra strona internetowa dla firmy, konieczne jest zastanowienie się, do czego ma ona służyć: co mają na niej wykonać użytkownicy (potencjalni klienci) i jaką ma mieć strukturę (układ treści). Trzeba także opracować treści: teksty, zdjęcia i grafiki.
Zazwyczaj strona w branży B2B służy do pozyskiwania zapytań (leadów), natomiast w branży B2C – do pozyskiwania zapytań, budowania zaangażowania oraz sprzedaży online.

W firmie powinna być też jednoznacznie wyznaczona osoba do biznesowej obsługi strony www, która będzie odpowiadać na pojawiające się zapytania.

O tym, jak zbudować dobrą stronę w branży B2B, przeczytaj tutaj.


Wizytówka Google Moja Firma

To bezpłatne narzędzie Google, które umożliwia przygotowanie darmowej witryny internetowej oraz opracowanie wizytówki w Mapach Google.

Darmowa witryna znajduje się w domenie Google, ale spełnia podstawowe potrzeby – jest na niej możliwość prezentacji firmy, usług i produktów, dane kontaktowe oraz opcja publikowania statusów – wpisów z aktualnościami dotyczącymi firmy. Można też wybrać rodzaj wezwania do akcji: wykonanie połączenia telefonicznego, wysłanie e-maila, wysłanie wiadomości SMS, a także sprawdzić dojazd do siedziby firmy.
Przykład można obejrzeć tutaj: https://managerkacom.business.site

Profil w Google Moja Firma wymaga jednorazowej weryfikacji, po wykonaniu której można publikować aktualizacje, a klienci mogą zostawiać swoje opinie. Są one ważne biznesowego punktu widzenia, bo pokazują, jak odbierają nas klienci. Drugim ważnym aspektem jest fakt, że opinie mają wpływ na pozycjonowanie wizytówki w Mapach Google.

Firmowy profil na Facebooku

Profil firmy w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, YouTubie, LinkedIn czy innych platformach, to raczej narzędzie dodatkowe. Nie pasuje też do każdego biznesu. Najlepiej sprawdza się w przypadku rynku B2C oraz niektórych branż B2B. Media społecznościowe wymagają dużego zaangażowania czasowego oraz budżetu reklamowego, bez którego trudno jest zbudować zasięg i dotrzeć do potencjalnych klientów. Założenie profilu jest bezpłatne, ale prowadzenie go i osiąganie swoich celów wymaga czasu.

Konieczne zaangażowanie właściciela firmy w stworzenie i korzystanie z narzędzi online

(opracowanie własne):


Jeśli nie wiesz, które narzędzia będą dobre dla twojej firmy, zapraszam do kontaktu i konsultacji (także online).

Jak przenieść biznes do internetu

Sprawdź moje referencjezobacz
Ostatnio dodane
Moi Klienci