Jak promować lokalny biznes w Google AdWords?

Google AdWords jest niezwykle elastycznym narzędziem do promocji w Internecie. Jest to świetne rozwiązanie do reklamowania twoich produktów lub usług, nawet jeśli swój biznes kierujesz do wąskiej grupy osób z określonej lokalizacji.

Obszar działania

Zastanów się, z jakiego obszaru docierają do Ciebie klienci. Czy jest to wyłącznie okolica np. w promieniu kilku kilometrów od twojego biura lub sklepu, czy może są to także osoby wracające do domu z pracy w pobliskim większym mieście? AdWords umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie wyświetlania reklam pod względem lokalizacji.

Słowa kluczowe

Wybierając do kampanii słowa kluczowe, czyli hasła, jakie potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkę Google, pamiętaj, by dodać nazwę Twojej miejscowości, dzielnicy lub ulicy, np. „fryzjer Bemowo”, „weterynarz Marszałkowska” czy „kwiaciarnia Legionowo”.

Oferta specjalna

Skuteczność kampanii można podnieść przez przygotowanie zachęty dla potencjalnych klientów, np. w postaci dodatkowej korzyści: małej usługi, rabatu lub prezentu. Zastanów się, jaki element będzie atrakcyjny dla twoich klientów, a dla ciebie nie będzie zbyt kosztowny. W przypadku kawiarni może to być dolewka kawy, salonu urody – henna gratis, a placówki rehabilitacyjnej – bezpłatna pierwsza konsultacja.

Ruch mobilny

Od 2016 roku Google traktuje ruch z urządzeń mobilnych: telefonów komórkowych i tabletów, jako główne źródło ruchu w serwisach www (ang. „mobile work”). Zwróć uwagę, że osoby szukające usług lub produktów na smartfonach mają inne potrzeby niż użytkownicy komputerów stacjonarnych. Zazwyczaj potrzebują Twojego produktu lub usługi natychmiast lub w ciągu godziny*. Często też używają fraz „w pobliżu” oraz wersji fraz kluczowych skróconych w stosunku do tych, jakie wpisaliby z komputera stacjonarnego.

Klient z ulicy

Czy wiesz, że 80% konsumentów korzysta z wyszukiwarki, by znaleźć produkty lub usługi znajdujące się w pobliżu?*. Jeśli prowadzisz kawiarnię lub salon kosmetyczny, warto przygotować dla nich specjalną ofertę. Tekst reklamy: „Jesteś w pobliżu? Zapraszamy na kawę – ciastko gratis!” lub „Piękne dłonie poprawią nastrój – manicure z 50% rabatem”. Tej opcji można użyć w trakcie całej kampanii lub w wybranych godzinach, np. w okresie mniejszego ruchu. Google AdWords daje szerokie możliwości ustawienia harmonogramu wyświetlania reklam.

Kampania banerowa – profesjonalny wizerunek

Nawet jeśli nie dysponujesz budżetem reklamowym korporacji, w Google AdWords możesz promować swoje usługi za pomocą banerów. W kampanii warto użyć kilku linii banerów, by sprawdzić, które będą najlepiej działały (tzw. testy A/B). Kampanię banerową możesz dopasować do cech demograficznych klientów: płci, wieku, miejsca zamieszkania, a także ich zainteresowań.
Reklama banerowa to dobry sposób dotarcia do osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane Twoją usługą w przyszłości. To, co jest ważne: płacisz za reklamę tylko w sytuacji, kiedy klient kliknie w baner (nie płacisz za samo jego wyświetlenie).

Zalety Google AdWords

Ogromną zaletą Google AdWords jest możliwość uruchomienia i zatrzymania kampanii w czasie rzeczywistym. Przy większych nakładach budżetowych lub wolnych zasobach kampanię można intensyfikować, a w przypadku dużego obłożenia – zatrzymać. Płaci się tylko za kliknięcie w reklamę, a nie za jej wyświetlenie. Jest to bardzo efektywny sposób zarządzania budżetem promocyjnym.


*Dane Google

 

 

Sprawdź moje referencjezobacz
Ostatnio dodane
Moi Klienci