Ile kosztuje reklama w Google? - BLOG Managerka.com
Publikacje

Ile kosztuje reklama w Google?

Wszyscy przedsiębiorcy chcą, żeby ich firma była widoczna w sieci. Jednym ze sposobów na zagwarantowanie tej widoczności jest reklama Google Ads. Pytanie brzmi: ile na taką reklamę trzeba wydać, żeby zobaczyć efekty?

Inwestycja na start

W zależności od celu biznesowego kampanii reklamowej, branży, w której się działa, a także jej konkurencyjności, na reklamę Google Ads (wcześniej Google AdWords) warto przeznaczyć od ok. 1.000 do 3.000 zł w pierwszym miesiącu trwania kampanii. Taki budżet pozwoli przeprowadzić kampanię testową, z której można wysnuć wiarygodne wnioski, a następnie skutecznie zoptymalizować ustawienia kampanii reklamowej w wyszukiwarce Google oraz w sieci partnerskiej Google (Google Display Network – GDN).  

Co wpływa na wysokość budżetu reklamy w Google?

Jest wiele czynników, które wpływają na wysokość budżetu reklamowego Google Ads, a co za tym idzie – na koszty reklamy w Google.

Do najistotniejszych należą:

  • jednostkowa cena promowanego produktu lub usługi (zazwyczaj im droższy jest produkt, tym wyższy budżet),
  • konkurencja na obsługiwanym przez nas rynku (im większa konkurencja, tym wyższy budżet),
  • czas procesu zakupowego (np. dla branży samochodów osobowych od momentu podjęcia decyzji o potrzebnie kupna samochodu do faktycznego dokonania zakupu mija średnio ok. 6 miesięcy),
  • rodzaj produktu lub usługi – czy jest to drobiazg kupowany w minutę, czy produkt, do nabycia którego potrzebne jest fachowe doradztwo,
  • branża: B2B czy B2C (B2C bywa droższe),
  • profil klienta (wyższa wrażliwość grupy docelowej na cenę produktu sprawia, że kampania powinna być intensywniejsza),
  • moment rozwoju biznesu (im mniej znana firma, tym wyższy budżet).

Cennik obsługi Google Ads

Do kosztów kampanii, oprócz samego budżetu reklamowego przeznaczanego na reklamę w Google, należy wliczyć również wynagrodzenie agencji. W przypadku Google Ads może być ono rozliczane jako stała opłata miesięczna (tzw. fee) lub procent od budżetu reklamowego. Częstym modelem, który wydaje się też być najbardziej popularny, jest cennik mieszany, czyli niższa stała opłata i procent od budżetu reklamowego, którym zarządza agencja.


Szczególną uwagę należy zwrócić na transparentność agencji, ponieważ część z nich pobiera od klienta miesięcznie stałą, łączną kwotę na budżet reklamowy i wynagrodzenie własne. W takiej sytuacji klient nie wie, jaka część budżetu jest przeznaczana na promocję, a jaka na wynagrodzenie agencji. Takie postępowanie działa nie tylko na niekorzyść klienta. Jest również sprzeczne z zasadami Google.

Reklama Google Ads jako wsparcie biznesu lejek sprzedażowy

Są też takie agencje, które mówią, że u nich reklama w Google nic nie kosztuje! Czy to możliwe?  

Teoretycznie można tak powiedzieć (choć uważam, że to manipulacja), kiedy środki przeznaczone na reklamę w Google przynoszą zyski w tej samej wysokości.

Jak sprawdzić, czy tak jest?

Aby uzyskać pełną informację, należy przygotować następujące dane do analizy lejka sprzedażowego:

  1. liczba wejść na stronę www z kampanii Google Ads,
  2. liczba złożonych zapytań,
  3. liczba dokonanych transakcji,
  4. średnia wartość transakcji,
  5. koszt budżetu reklamowego w Google,
  6. koszty współpracy z agencją reklamową (wynagrodzenie, koszty kreacji graficznych, video),
  7. inne koszty związane z kampanią.

Przykładowa analiza lejka sprzedażowego:

Liczba wejść na stronę www z kampani Googlw Ads4000
Liczba złożonych zapytań120
Współczynik konwersji3,00%
Liczba dokonanych transakcji offline12
Średnia wartość transakcji w zł350
Przychód wygenerowany przez kampanię4200
Koszt budżetu reklamowego w Google3000
Koszt współpracy z agencją reklamową600
Inne koszty związane z kampanią200zł
Koszt kampanii3800zł
Zysk/strata z kampani400

Oczywiście dla każdego biznesu taka analiza będzie wyglądać inaczej, także dlatego, że w obliczeniach można uwzględnić dodatkowe czynniki. Warto również pamiętać o tym, że kampania Gogle Ads powinna być prowadzona stale, z uwzględnieniem sezonowości biznesu, ponieważ dzięki temu zyskuje się wiele niepoliczalnych korzyści, których tabela nie uwzględnia, np. wzrost znajomości marki, dzięki któremu klienci będą mogli wrócić do niej później lub wrócić z innych źródeł.

W prowadzeniu kampanii Google Ads ważny jest też efekt synergii, czyli łączenie różnego rodzaju działań promocyjnych w internecie, które będą się nawzajem wspierać. Jak go uzyskać w Twojej firmie? Napisz do mnie na adres info@managerka.com – chętnie doradzę.

Avatar